YouTube, içerik kalitesini dikkate alan metrikler üzerinde çalışıyor

YouTube, içerik kalitesini dikkate alan metrikler üzerinde çalışıyor

sisteam 4 ay önce

        Tartışmaya katılan kaliteli içeriğe odaklanma girişimi olarak YouTube tarafından dahili olarak iki yeni ölçüm kullanılıyordu . Bloomberg'in belirttiği değişiklikler, resmen serbest bırakılmasalar bile iki yıl boyunca geçerli olacak ve kullanıcının platformda geçirdiği süreyi, yayınladığı yorumları ve hangi videoların tartışma veya konuşmayı desteklediğini dikkate alacaktır.

        Şirketin "kalite görüntüleme zamanı" olarak adlandırdığı şeyde, yeni ölçüm ayrıca viral görüntülerde derin ve kaliteli içerik ayrıcalığına yönlendirmeye yönelik olacaktı. Aynı zamanda YouTube'un, insanların sonsuz bir döngüde bir klipten diğerine çekilmesiyle eleştiriyi ve platformun bağımlılık potansiyeliyle ilgili endişesini kanıtlamasını reddetmenin bir yolu olabilir. Öyle olduğundan, bu içerik destekli, en azından bir şeyler ekleyin.

        Video önerisi ve reklam görüntüleme algoritması, 2016'dan bu yana uygulandıkları zamandan beri bu yeni ölçümlere büyük ölçüde bağımlı olacaktır. Kalite içeriği tanımlandığında, reklamlar için de iyi bir fırsat olarak işaretlenir, ancak raporda duyurulan dahili kaynaklar tartışma, harcanan zaman ve yayınlanmaya odaklanma nedeniyle yeni yöntemin asit veya rahatsız edici videoları tercih edeceğini gösterir.

        Bu, örneğin, videoları izleyen ve ünlü "joinha" veren bir içerik izlemeden önce ne yaptığını önemsemeksizin en sevdikleri youtuber'ı destekleyen, çok sayıda hayranı olan yaratıcılarda böyle olacaktır. Tartışma oluşturmanın bir başka örneği de milliyetçi videolarda ya da tartışmalı meselelerle agresif bir şekilde ilgileniyor. Algoritma, devam eden sıcak bir şeyin olduğunu anlayabiliyor, ancak konuşmanın içeriğini mutlaka anlamıyor.

Ek olarak, videolara, ünlü hoşlanmadıklarına olumsuz puan vermeye odaklanan saldırılar gibi sayısal çarpıtmalar da dikkate alınmalıdır. YouTube, geçen yılın sonunda, yılın en iyisi olan retrospektifiyle ünlü Rewind'in 2018 sayısını yayımladığında acı çekti. Kullanıcıların, platformun desteğinden (veya eksikliğinden) memnuniyetsizliğini göstermeleri, klipsin kendisinden hoşlanıp hoşlanmadıklarını yansıtmak zorunda kalmamalarını sağlamanın bir yoluydu.

Her iki durumda da, kaliteli içeriğin yerleştirilmesi, YouTube çalışanlarının ve algoritmanın kendisinin bir kombinasyonunda yapılacak ve bu da Google’ın arama motorunda uygulanmış uygulamaları benimsemiş olacak . Ocak ayında, şirket sahte haber ve yanlış bilgi ile mücadele politikalarını güçlendirmek için "gözden geçirenler" aldığını doğruladı, ancak insan ve makine arasındaki bu ilişkinin tam olarak nasıl çalıştığını açıklamadı.

        Ancak YouTube, metriklerdeki değişiklikler veya insan incelemesinin nasıl çalıştığı veya bu çalışmaya katılan çalışan sayısı hakkında ek bilgi vermedi. Algoritmalar ve öneri sistemleri ile ilgili detaylar da şirket tarafından gizli tutuluyor.