Windows 10 19H1 Güncellemesindeki Yenilikler

Windows 10 19H1 Güncellemesindeki Yenilikler

sisteam 2 ay önce

    Microsoft, Windows 10 19H1, sürüm 1903'ü başlatmanın zirvesinde. Daha önce, firmanın bu yeni güncellemeyi Mart 2019’da ve daha sonra da nisan’da başlatması bekleniyordu ancak güncelleme Mayıs’a kadar ertelenmişti.

    Windows 10 Oluşturucuları veya Yıldönümü güncellemelerinin aksine, bu güncellemede gerçekten büyük hiçbir şey yoktur. Yeni göze çarpan vay özellikleri yok. Muhtemelen iş akışınızda çok fazla bir şey değişmeyecek. Bu güncellemede var olan şey, iyileştirme, mevcut özelliklere yönelik çok fazla ve çok sayıda iyileştirmedir.

Windows Kabuğu Güncelleştirmeleri
    Windows Kabuğuna yapılan en büyük güncelleme, ışık temasıdır. Tabii ki Microsoft, kurulduğundan bu yana Windows üzerinde hafif bir tema içeriyordu, ancak son zamanlarda yapılan çalışmaların çoğu nispeten daha karanlık temalar üzerinde durdu. Bununla birlikte, Microsoft ışık temasını yeniden şekillendirmeye çalışıyor, böylece daha kapsamlı hale geliyor. Elbette, Microsoft'un Windows 10'u karanlık temasını aylardır vurguladı ve Google ve Apple tüm işletim sistemlerinde karanlık temalar uyguluyorlar, hafif temalar hala değerlerini koruyor. Mevcut estetik tercihlere rağmen insan gözünün ışığı karanlıkta diğer tarafa göre değiştirmek daha kolaydır.

    Yeni Windows 10 ışık temasıyla, görev çubuğu, Başlat menüsü, İşlem Merkezi artık aydınlandı. Cortana karanlık kalır, ancak Search aynı zamanda hafif bir temaya da sahip.

    Fluent Design sistemi genel kullanıcı arayüzünün daha fazla bölümüne uygulanmıştır, bu nedenle görev çubuğunda, Başlat menüsünde ve bağlam menülerinde ortaya çıkan etkinin daha fazla olduğunu göreceksiniz. Biri için Windows oturum açma ekranı artık akrilik ve artık macOS ve Chrome OS gibi bulanık bir efekt içeriyor.

    Son olarak, Microsoft, Başlat Menüsüne birkaç küçük güncelleme ekledi, bu konudaki kullanıcılar menüden uygulama gruplarını kaldırabilir. Bu, kullanıcıların temiz Windows yüklemelerinde önerdikleri uygulamaları kaldırmak isteyebilecekleri durumlarda yararlıdır (çünkü Candy Crush, 2019'dan beri).

    Yeni Işık temasının yanı sıra, Eylem Merkezi ile Microsoft, orada bir parlaklık sürgüsü ve tüm hızlı eylemleri ana Ayarlar uygulamasına gitmenize gerek kalmadan özelleştirmenize olanak tanıyan bir kısayol ekledi.  

    Tabii ki, Microsoft, kullanıcı arayüzünden geri adım atarken, kullanıcıların Firmanın daha az bir yaklaşımla başladığının farkında olmalıdır. Sadece şimdi hoşuna giderse çok fazla bağlanma.

Cortana ve Arama
    Windows 10 19H1'deki Cortana, kullanıcı arayüzünün önünden bir adım öteye gidiyor. Microsoft, iki farklı slot çekmek için Cortana ve Search’ü bölüyor. Cortana'yı istiyorsan Cortana alacaksın. Aramak istiyorsan Ara.

    “Size ulaştıktan sonra, görev çubuğundaki arama kutusunu tıkladığınızda, artık size ev içinde en iyi arama deneyimini sunmaya odaklanan deneyimimizi başlatıyorsunuz ve Cortana simgesine tıklamak sizi doğrudan ilk sesli dijital asistan deneyimimize başlatacak , ”Dedi Microsoft’un Dona Sarkar’ı.

    Bu sürümde Windows 10 19H1 ile yeni Arama Deneyimi geliştirilmiştir. Microsoft, yeni UX’in yanı sıra, Windows'un tüm sürücülerinizi En Enhanced ’Search ile aramasına izin veren yeni bir özellik ekledi. Windows'un geçerli sürümleri, Belgeler, Resimler ve Masaüstü gibi varsayılan klasörlerle sınırlıdır. Bir defalık indeksleme aramalarınızı neredeyse anında yapacak ve E-posta, Web, Uygulamalar ve Alanların sınırlandırılmasıyla, Windows kullanıcılarını yıllarca rahatsız eden karışık sonuçlar almayacaksınız. Her ne kadar web araması hala istenecek kadar az kalsa da (evet, hayvan kaplanını kastettim.)

Microsoft Chrome
    Bu teknik olarak Windowsn10 19H1 sürümünün bir parçası değil, ancak Windows'un ileriye dönük önemli bir parçası. Microsoft, Chromium motoruyla çalışan yeni bir Edge sürümü geliştirmiştir. Bu size tanıdık geliyorsa, bunun nedeni Google Chrome'a ​​güç veren aynı şeydir.

    Temelde, bu Microsoft Edge sürümü Microsoft Chrome'dur ve tüm Google bitleri Microsoft bitleri için değiştirilmiştir. Ve yalnızca Chrome'un yaptığı özelliklerin çoğuna sahip değil, aynı zamanda uzantıları ve temaları olmayan şeyler de kullanıcı tarafından çok fazla uğraşmadan eklenebilir.

    Microsoft bu tarayıcıda hala çalışıyor ve ne zaman hazır olacağından tam olarak emin değiliz, ama neredeyse orada.


Windows Sandbox
Windows Sandbox, PC'nizde kalıcı bir etki korkusu olmadan güvenilmeyen yazılımı çalıştırabileceğiniz yalıtılmış, geçici bir masaüstü ortamıdır . Windows Sandbox'ta yüklü olan herhangi bir yazılım yalnızca sanal alanda kalır ve ana makinenizi etkileyemez. Windows Sandbox kapatıldıktan sonra, tüm dosyaları ve durumlarıyla birlikte tüm yazılımlar kalıcı olarak silinir. Düzenli olarak güvenilmeyen kaynaklardan uygulamalar yükleyen biriyseniz Sandbox sizin için mükemmel bir çözüm olabilir. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Çeşitli İlaveler
    İyileştirme güncellemesi olduğunu nasıl söylediğimizi hatırlıyor musun? Burada 1903'ün en ilginç parçalarını aştık ve şimdi elimizdeki tek şey, bilgisayarınızı kullanmanın somun ve cıvatalarına gerçekten dikkat etmeniz durumunda farkedeceğiniz tek şey.

    Örneğin, Windows şimdi güncelleştirmeleri yüklemenize yardımcı olmak için PC'nizde 7 GB depolama alanı saklayacak. 128GB veya 256GB'lık bir PC'de bu kadar çok özler misiniz? Muhtemelen hayır, ancak bilgisayarınızın güncellemelerinin başarısız olma ihtimalini azaltıyor. Ayarlar uygulaması ayarlanmıştır, bu sayede doğrudan Microsoft Hesabınıza atlayabilir ve / veya OneDrive dosyalarınızı kolayca yönetebilirsiniz. Sık kullanacağınız bir şey mi Tekrar ediyorum, muhtemelen değil, ama ne zaman yapmanız gerektiği için daha hızlı yapılabilecek bir şey.

    Bunun gibi başka bir çok ısırgan özellik var, bu yüzden onları kurşunla işaretleyeceğim:

    Game Bar , Spotify entegrasyonu, kolay meme oluşturma ve daha fazlasıyla elden geçirildi.

    Microsoft, ayarlar menüsünde gezinmenizi sağlamak yerine eski uygulamaları doğru şekilde ölçeklendirir.

    Artık UWP sistemi uygulamalarını kaldırabilirsiniz: 3B görüntüleyici, Hesap Makinesi, Takvim, Müzik Yuvası, Posta, Filmler / Filmler ve TV, Boya 3D, Snip & Sketch, Yapışkan Notlar ve Ses Kaydedici.

    Kullanıcılar artık sistem senkronizasyonunun dışa sürüklendiğini hissediyorlarsa, sistem saatini Microsoft'un kendi zaman sunucuları ile manuel olarak senkronize edebilirler.

    Windows Insiders için, geliştirme yazılımı yazılımının yeni bir sürümü tamamlandığında, Insider Preview'un devre dışı bırakılması için bir seçenek eklendi.

    Güncelleştirmelerden bahsetmişken, Windows Update'in yeni kullanıcı arayüzü, güncellemeleri duraklatmak ve aktif saatleri kullanıcı için hemen daha belirgin hale getirmek gibi şeyleri yapar.

    Artık mikrofonunuzun sistem tepsisinde bir mikrofon simgesi bulunduğunda ne zaman kullanıldığını anlayacaksınız.

Fare imleci bir kaydırıcıyla yeniden boyutlandırılabilir.

    Microsoft’un Windows 10 19H1’i sıkıcı olabilir, ancak bunun nedeni kısmen: a) Kendi iyiliği için bir şeyler eklemeye başlamadan önce bir sisteme ekleyebileceğiniz çok fazla şey olması ve b) insanların bilgisayarlarını kullanmalarına daha dürüst olmak. Mağaza içi uygulamaları kullanmayın; bu nedenle Microsoft, uygulamaları düzenlemeyi kolaylaştırır. İnsanlar Başlat Menüsü'ndeki uygulama reklamlarını beğenmez, bu nedenle artık bunlardan bir tanesinin düştüğünü görebilirsiniz. Edge Chrome'un arkasına düşüyor, bu yüzden işte Chrome'a ​​benzeyen Edge'in yeni bir sürümü.

    Henüz orada değiliz ve ihtiyaç ve gereksinimlerin her geçen gün değiştiği sürekli gelişen bir dünyada asla olmayacağız. Ancak, Windows 10 19H1 bize Microsoft'un aslında kullanıcılarının istediğine dikkat ettiğini gösteriyor.