Whatsapp'a Reklamlar Konulacak

Whatsapp'a Reklamlar Konulacak

Seditor 3 ay önce

2020 yılında whatsaap'ın reklam alacağı ve bu reklamları whatsaap kullanıcı ekranında görüleceği facebook tarafından yapılan açıklamada yer aldı. Whatsaap kullanıcılarını üzen bu haber facebook pazarlama zirvesinde gündeme geldi. En hızlı haberleşme aracı olan whatsaap ve whatsaap business'e eklenecek yeni özellikler de bu zirvede konu edildi.

2020 de yeni özelliklerin yer alacağı Whatsaap'ta durum güncellemelerinde reklamlar yer alacak, şu ana kadar reklam paylaşımında bulunmayan whatsaap haberleşme ağı ilan edilen tarihten itibaren reklamlar ile karşımıza çıkacak.

Nasıl Olacak?

İnstagram sosyal ağında olduğu gibi whatsaap reklam akışı aynı benzerlikte olacak. Yani diğer kullanıcı durumlarına göz atılırken reklamlarla karşılaşılacak. Facebook ve diğer sosyal ağlarda olan reklam akışları yeterince can sıkıcı idi. Whatsapp'da bu özelliğin gelmesi kullanıcı kişilerce hiç hoş karşılanmadı.

Yeniliklerden bir diğeri Whatsapp business'e eklenecek olan zengin mesajlaşma içeriği. Yani bu demek oluyor ki whatsapp business'ten pdf formatında ve diğer sosyal medya metinlerini görebilecek ve paylaşabilecek.

Ayrıca bir yenilik daha eklenecek olan whatsaap business'e. bu yenilik ürün katalogu konusunda olacak. Facebook ile entegre edilmiş olacak bu katalog ürünler aracılığı ile kullanıcılar işletme ile daha hızlı iletişim kurabilecekler. Ürünler hakkında olumlu ya da olumsuz tüm mesajlar daha çabuk işletmeye iletilmiş olacak.

Whatsaap'ın tercih edilme sebepleri arasında şifrelenmiş mesaj ağı güvenliği, ücretsiz ve reklamsız olması idi. Ancak şirket yetkililerince yapılan açıklamalarda 2020 yılından itibaren artık whatsaap'ta reklamlara yer verileceği döneme geçilecek. Facebook ve Whatsaap ortaklarından biri olan Mark Zuckerberg'in zaten bu reklam olayına sıcak baktığı bilinmekteydi. Uygulamanın en kısa süreçte aktif hale geleceği ve öncelikle İOS daha sonra da android sürümlerde bu uygulamalara geçilecektir.