Süresi dolmuş sertifika tüm Firefox eklentilerini bozdu

Süresi dolmuş sertifika tüm Firefox eklentilerini bozdu

sisteam 2 ay önce

        Cuma gecesi saatlerin gece yarısına çarpmasıyla Mozilla Firefox tarayıcısı kullanıcıları, yükledikleri eklentilerin artık işe yaramadığını keşfetti. Mozilla süresi dolmuş bir güvenlik sertifikasının suçlandığını ve düzeltmenin şu anda konuşlandırıldığını tespit etti.

        Ana ürünü tarayıcı olan bir şirketin güvenlik sertifikaları hakkında bir iki şey bileceğini düşünürdünüz. Ancak dün, herhangi bir eklenti yüklü olan Firefox kullanıcıları, sevdikleri tarayıcılarının 'vanilya' biçimine geri döndüğünü, süresi dolmuş bir güvenlik sertifikasının tüm eklentilerin doğrulanamayacağı ve bu nedenle devre dışı bırakıldığı anlamına geldiğini fark etti.

        Karışık kullanıcılar, sorunun onaylandığı Firefox alt dizinine ve Mozilla'nın kendi 'bugzilla' forumlarına yöneldi. Uzatma ve eklentiler için doğrulama işleminde çok önemli olan bir ara imzalama sertifikasının süresi doldu. Bir de açıklamada Engadget, Mozilla'nın Ürün Kurşun Kev Needham, "Biz sorunu ne olduğunu ve en kısa zamanda eklentiyi Firefox'a işlevselliği geri çalışıyoruz." Dedi

        Bu özellikle Mozilla'yı utandırıyor, çünkü bu ilk defa olmuyor. Aynı şey yaklaşık üç yıl önce oldu ama görünüşe göre Mozilla yanlışlarından ders almıyordu. Bunun gibi sertifikalar yenilenmesi oldukça basittir, bu yüzden kendi tarafında korkunç bir gözetim var.

        Bununla birlikte, kredilerine rağmen, durumu hemen denemek ve çözmek için eyleme geçtiler. Mozilla, müşterilerini Twitter üzerinden güncelliyor ve Cumartesi sabahı sorunu tespit ettiklerini doğruladı ve bir düzeltmenin devreye alınmak üzere olduğuna dair güvence verdi. Yazılı olarak, kamera arkası düzeltmesi çalışıyor olmalı, bu nedenle kullanıcıların tarafında hiçbir güncelleme gerekmeyecek.