SpaceX Falcon Heavy Beklentiyi Karşılayamadı

SpaceX Falcon Heavy Beklentiyi Karşılayamadı

Seditor 1 ay önce

Geçtiğimiz dönemde dünyaca ünlü roket ve eşsiz olduğu açıklanarak dün gece atışı yapılan Space X Falcon Heavy uzay aracı Atlantik Okyanusu'na düştü. Üreticilerini şaşkına çeviren bu olay sonucu uzay aracı bir alev topuna dönüştü.

Elon Musk'un Sezgileri Doğru Çıktı

Elon Musk tarafından bir süre önce uçuşun son derece zorlu ve başarısız olacağı belirtilmişti. Bu zorlu uçuşun sonunda SpaceX'in Atlas Okyanusuna düşmesi, beklentileri karşılayamadığı yönündeydi. Uçuş dün gece gerçekleşti. Planlanan uçuş programına göre Falcon Heavy'nin drone gemisinin üzerine inmesi gerekiyordu. Kalkışı son derece başarılı olan dünyanın en güçlü roketi, ineceği alanı kaçırdı ve Atlantik Okyanusuna devrildi. Florida eyaletinin Cape Canaveral Hava yolları üzerinden başarılı bir kalkış yapan dünyaca ünlü güçlü roket, kısa bir süre sonra yanarak simsiyah geceyi aydınlattı. SpaceX Ceo'su Elon Musk, roket fırlatılmadan önce bu uçuşun şimdiye kadar yapılmış olan en zor uçuş olacağını söylemiş ve sonuçları korkutucu olabilir demişti. Türkiye saatinde 9.38 sıralarında yapılan roket atışının altı saat süreceği söyleniyordu. Ancak bu atış çok kısa sürdü. Sevindirici olan tek gelişmeyi ise roketin yan taraflarında bulunan iticilerin zarar görmemesi oluşturdu. Merkez çekirdeğin büyük zarar görmesine rağmen, kenarlardaki iki itici de drone üzerine iniş yaptı. Ancak roket fırlatılmasındaki asıl amaç 'Of Course I Still Love You' dronu üzerine roketin merkez çekirdeği iticisinin inmesinin sağlanmasıydı.

Neden Başarılı Olunmadı

SpaceX, Falcon Heavy'nin başarılı iniş gerçekleştirememesi konusunda ilginç bir yorumda bulundu. Drone gemisinde bir sıkıntı olduğunu bu sıkıntının ise drone gemisinin taşıma konusunda yeteri kadar kelepçeye sahip olmamasından kaynaklandığını belirtti. Heavy'nin merkez çekirdeğini taşıyamadığını ve bu sebeple Atlantis Okyanusuna devrildiğini söyledi.