Özel Nanoteknoloji Nano Kozmetik Ürünleri

Özel Nanoteknoloji Nano Kozmetik Ürünleri

sisteam 4 ay önce

        İlk nanosmetik malzeme, 1993 yılında L'Oréal Paris'in yaşlanan ciltle savaşacak bir ürün oluşturmaya karar verdiğinde rafları istila etti. Teklif, daha verimli varlıklar yaratmaktı: Gerçek şu ki, geleneksel kozmetikler, vücudumuzu oluşturan daha derin bir doku katmanına nüfuz etmeden sadece yüzeyde etki ediyor.

        O yıl, L'Oréal, E vitamini taşıyan nanokapsüllü bir krema başlattı. Ürünün geliştirilmesi, Paris 11 Üniversitesi ile ortaklaşa yapıldı; bu, teknolojinin patentlenmesi ve güzellik şirketinin ruhsatlandırılmasına izin verdi.

        Ürünün piyasaya sürülmesi kozmetik endüstrisini sarstı. Diğer şirketlerin kendi nano kozmetik ürünlerini geliştirmek için araştırmalara yatırım yapması çok uzun sürmedi. Endüstri için gerçek bir devrim.

        Brezilya'da ilgi şirketler arasında bir süre sürdü: ülkedeki ilk nano kozmetiklik yalnızca 2005 yılında O Boticário tarafından geliştirildi. Nanoserum, göz çevresi, alın ve dudak konturu için anti-işaret kremiydi.


        Nanoyapılı taşınan kompozisyon, A, C ve K vitaminleri ile ve beyazlatma için aktif maddeler ile aktif hale gelir. Ürün, 14 milyon R $ tutarındaki yatırımın ardından Fransız laboratuvar Comucel ortaklığıyla geliştirilmiştir.

        İki yıl sonra, Natura vücut nemlendirmesi için Brumas de Leite'i başlattı ve nanopartiküller ile dolduruldu. Halen, çoğu nano kozmetiğin hala antiaging ve foto koruma etkisiyle yüz ve vücut cildine uygulanması amaçlanmaktadır.

        Daha yeni ürünlerde, şirketler hala bir varlığın tüketicinin cildine bırakılma hızını değiştirmeyi başarırlar. Ve bir başka güzel haber: L'Oréal’in piyasaya sürülmesinden neredeyse otuz yıl sonra, Brezilya pazarında nano kozmetik ürünleri için birçok seçenek var. 

        Örneğin BIOAGE, kozmetik, sağlık ve sağlık profesyonelleri için bir dermocosmetics markasıdır - siz bilinceye kadar nanoteknoloji ürünlerini kullanıyor olabilirsiniz. BIOAGE araştırma ve geliştirme direktörü Sula Hage, "Nanoteknoloji ile ürün cilde daha iyi nüfuz eder ve daha hızlı bir etkiye sahiptir. Ek olarak, ürünümüz hassas ciltlerde kullanılabilir" dedi. 

        Ayrıca, markanın yarattığı ürünlerin tüketicinin cildinde daha uzun süre etki gösterdiğini açıklıyor: kozmetik 12 saate kadar "çalışabilir". Nanoteknoloji, "Tüketiciler nanoteknoloji nedeniyle ürünümüze gelmiyor, konu hakkında hala çok az bilgiye sahipler. Varlığı korumanın yanı sıra nanoteknoloji de daha fazla kozmetik güvenlik sağlıyor çünkü sektöre daha fazla önem veriyor." Dedi.

        Nanoteknoloji ile, tek bir üründeki varlık miktarını azaltmak, şirketlere maliyeti azaltmak hala mümkün. “Cildimde 20 C vitamini ile harekete geçmek istersem, bu etkiyi elde etmek için nanoparçacıkların sadece% 10'unu kullanabileceğimi kanıtladı.”

        Diğer klinik sonuçlar ayrıca, nano kozmetiğin emiliminin daha derin olduğunu ve estetik etkilerin geleneksel kozmetiklerden çok daha üstün olduğunu kanıtlamaktadır.

        Brezilya'da Nano kozmetik ürünleri

        Nanoparçacık bazlı güneşten koruyucular bulmak da nadir değildir - ürün ultraviyole (UV) radyasyonunun% 100'ünü bloke etme sözü verir. Varlıkları, sıradan koruyuculardan daha iyi sonuçlarla UV ışınlarını emebilir ve yansıtabilir.

        Merkezi Aparecida de Goiânia'da (GO) bulunan Brezilya şirketi Vitalife, nanoteknoloji ile güneş koruyucu üreten ulusal şirketlerden biridir. BLOCKSKiN ürün serisinin altı ürünü var, bunlar çocuklara yönelik ürünler, sivilce cildi ve hatta küçük kusurları gizlemek için tonlama etkisi olan "Renk". 

        Ürünlerin ana bileşenleri C, E vitaminleri ve kapsüllerdeki asitlerdir. Şu anda, şirket güneşten koruyucular ve Kolombiya, Ekvador, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri'ne krem ​​sürüyor. Geçen yılın sonunda, Vitalife, Uruguay, Paraguay ve Bolivya ile anlaşmalar yaptı.

        Şirket için, pazar fırsatlarla doludur: 2016'da Brezilya'da 1,6 milyar ABD Doları harcayan sektöre ek olarak, ülke, dünya çapında nanoteknoloji ile güneş kremi satışlarının% 10'unu biriktirmektedir.

        Akmos, nanoteknoloji ile ürünlerini pazarlayan bir başka Brezilyalı şirkettir. E-ticaretinde, bazı kozmetik ürünlerinin tanımı, üretim sürecinde ve hatta varlıklarda teknolojinin kullanılmasına işaret ediyor.

        USP Kimya Enstitüsü Profesörü ve nanoteknoloji uzmanı Delmárcio Gomes, “Kozmetik endüstrisi nanoteknolojideki yeniliklerin ön saflarında yer alıyor, yaratılan varlıklar cildin derinliklerine nüfuz edebilecek kadar küçük,” dedi. "Endüstri nano kozmetiği oluşturmak için bir ürünün bileşimini sadece biraz değiştiriyor."

        Hikayeyi dikkatlice izlediyseniz, nanoteknoloji uygulamasının ürünleri pahalı hale getirdiği konusunda dikkatli olmalısınız. L'Oréal ilk ürününü piyasaya sürmeye karar verdiğinde, örneğin lüks bölümü Lancôme içindi. Markanın ürününe Primordiale adı verildi ve fiyatı 289 dolardı.

        Akinésine markası Anna Pegova'nın benzer bir ürünü 378 dolara satıldı. Aynı markalar, nanoteknoloji olmadan, ortalama olarak sırasıyla 80 dolara ve 120 dolara mal olan anti-sign kremini satıyor.

        Ancak nano kozmetik ürünler cilt ürünleriyle sınırlı değildir: şirketler aynı zamanda saç bölgesine de yatırım yapıyorlar. Örneğin, saç düzleştirme için, ortak işlemlerde olduğu gibi, saç liflerinin dış yapısını tahrip etmeden tellere nüfuz etmek için nanoemülsiyon kullanmaktadır.

        Brezilya'da Chemyunion, saç kütlesini yenileyen ve hasar görmüş tırnak etlerini kapatabilen bir serisin nanoparçacık teknolojisi (ipek proteini) yarattı. Şirkete göre, renkli saçlarda teknoloji, rengin korunmasına katkıda bulunuyor.

        Teknoloji klimalara, maskelere, kalıntılara, saç düzleştiricilere ve saç boyalarına uygulanabilir. Ancak Chemyunion'u hiç duymadıysanız şaşırmayın: Şirket, varlıkların oluşturulmasından ve üretilmesinden sorumludur ve teknolojiyi diğer markalara satmaktadır.

        Nanovetores SA Kıvırcık çizgiye sahiptir. Şirket tarafından geliştirilen ürünler - şampuan, saç kremi, maske ve apre - saçları tedavi ederken bukleleri şekillendirmeyi vaat eden bir etkiye sahiptir.

Bilim izliyor

        Sadece nano kozmetik üzerine araştırma yapan şirketler değil. Ulusal Enerji ve Malzemeler Araştırma Merkezi (CNPEM) Ulusal Nanoteknoloji Laboratuvarı'nda (LNNano), araştırmacı Juliana Bernardes, nanofibrillerin ve selüloz nanofibrillerin şeker kamışı torbalarından çıkarılmasına odaklanan bir araştırma hattını koordine ediyor - ve biliyorsunuz Bunu nanoteknoloji konusundaki üçüncü raporumuz izledi .

        Bu durumda, araştırma aynı zamanda sulu kozmetik fazda koyulaştırıcılar olarak nano girdileri kullanmaktadır. Teknik, ürünün daha yoğun olmasına izin verir. Juliana tarafından geliştirilen alternatif, pazardaki mevcut seçeneklerin sürdürülebilir bir alternatifidir.

        “Şampuanı elinize koyduğunuzda, koşmasını istemezsiniz” dedi. Juliana işleminin sonunda, kremler, saç ürünleri, rimel ve hatta emayeler olabilen kozmetikler için aktif bir bileşen olarak görev yapan bir jel geliştirilir.

        Bu arada, bilim hala nanoteknolojinin insan sağlığı üzerindeki etkilerini incelemeye devam ediyor - sorun tıpta, vücutta ve kan dolaşımında çalışmak için teknolojiyi kullanmak zorunda olan tıp gibi alanlarda daha güçlü. Kozmetiklerde, çoğu ürünün güvenli olduğunu söyleyebiliriz: temel olarak biyobozunur polimerlere veya soya lesitini, biyouyumlu ve biyobozunur gibi fosfolipidlere dayalı nanoyapılardan oluşur.

        Güneşten koruyucular söz konusu olduğunda, daha fazla dikkat gerekir: Ürünün, özellikle parçacıkların çapı 100 nanometrenin altında olduğu durumlarda, çözünmeyen nanoparçacıkları taşıması daha olasıdır.

        Daha fazla bilmek ister misiniz? Canaltech web sitesinde bir göz atın. Bu nanoteknoloji üzerine bir dizi haftalık rapordaki üçüncü sırada.