Lenovo, dünyanın ilk katlanır ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıttı

Lenovo, dünyanın ilk katlanır ekranlı dizüstü bilgisayarını tanıttı

sisteam 2 ay önce

    PC devi Lenovo, dünyanın ilk katlanabilir dizüstü bilgisayarını tanıttı. Hala prototip olan ve henüz kesin bir piyasaya çıkış tarihi veya fiyatı olmayan cihaz, şirketin saygıdeğer ThinkPad X1 dizüstü bilgisayar ailesinin bir parçası olacak ve katlanabilir 13,3 inç dokunmatik ekran ve klavye ekine sahip olacak.

    Üç yıl boyunca Lenovo'nun geliştirilmesinde, X1 prototipi ortasından aşağı katlanabilir ve bir kitap olarak tutulabilir ya da düz bir şekilde yerleştirilebilir ve esasen bir tablet PC olarak kullanılabilir. Samsung Galaxy Fold  , erken kullanıcılar katlanabilir ekran çatlaklarını gördükten sonra bir tuğla duvara çarpmış olsa da, Lenovo'nun katlanabilir cihazları hala kişisel bilgisayarların geleceği olduğunu kanıtlıyor.

    Katlandığında daha küçük bir toplam ayak izi, artan işlevsellik ve şık bir görünüm ile katlanabilir cihazlar tüketicilerin dikkatini çekecektir.

    X1 prototipi, dikkat edilmesi gereken etkileyici bir cihazdır. Galaxy Fold gibi, ekran da bir kitap gibi kendi üzerine katlanır. Fakat Fold'un büküldüğü kırışıklığın oldukça belirgin olmasına rağmen, Lenovo PC'nin kırışıklığının giderilmesi daha zordur. Ekrana doğru açıyla baktığınızda hala oradadır, ancak o kadar da öne çıkmaz.

    Kullandığım X1 prototipinin sürümü çok eski bir üründü ve bundan dolayı Windows 10'un bazı sürümlerini çalıştırdığını, ekranı katlayıp açtıklarını görmek dışında pek bir şey yapamadım. . Ayrıca menteşe mekanizmasına da bakamadım, çünkü hala Lenovo tarafından sonuçlandırılıyor.

    Etkileyici bir şekilde, Lenovo, LG Display ( LPL ) tarafından tasarlanan menteşe ve ekranın, standart bir Lenovo dizüstü bilgisayardan daha açık ve kapalı çevrimlere dayanabileceğini söylüyor. Bir dizüstü bilgisayarın menteşesini parçalamak oldukça zordur çünkü bu, menteşeden oldukça fazla faydalanacağınız anlamına gelmelidir. Bununla birlikte, Lenovo'nun tüketicilere cihazlarını ne kadar süre beklemeleri gerektiği konusunda bir fikir vermelerine yardımcı olacak kesin bir rakam verebileceğini umuyorum.


    Ekranı bükmek yumuşak hissettirdi, iyi bir direnç gösterdi ve her açıda durdurulabilir. Lenovo bunu, bir dizüstü bilgisayarda bulunan aynı menteşe türü olan bir tork menteşesinin kullanımına bağlar. Galaxy Fold'u kullandığımda, ekranını kolayca açıp kapattığımı kapattım, ancak Lenovo aygıtının büyüklüğü göz önüne alındığında bu daha zor olabilirdi. Kapalı bir kitap kapattığım gibi olur ve ekran için kötü olacağından oldukça eminim.

    Ekranın görsel nitelikleri kadarıyla, X1 prototipi mutlak bir güzelliği barındırıyor. OLED paneli gerçekten renkleri patlatıyor. Ve Lenovo'nun aslında büyük bir katlanabilir ekran olduğu gerçeği göz önüne alındığında, özellikle Netflix'i ( NFLX ) yatakta veya bir uçakta izlerken faydalı olacaktır . Yerleşik bir kickstand ayrıca X1 prototipini göze çarpan içerik görüntüleme makinesi yapmalıdır.

    Lenovo'nun yeni cihazını kullanmanın çeşitli yolları vardır. Birincisi, ekranı tamamen açıp düz bir tablet olarak kullanmaktır. Ekranı 90 derecelik bir açıyla bükün; X1 prototipini ekranın üst kısmında görüntülenen içeriğe ve alt kısımda ekran klavyesine sahip kapaklı bir dizüstü bilgisayar gibi kullanabilirsiniz. Sistemin pili, bu modda taban işlevi gören katlamanın bir tarafında kesilir. Bu, kucağınızda kullandığınızda öne eğilmemesini sağlar.

    Bir süre yazacaksanız, ekran klavyesinin üstüne fiziksel bir klavye de koyabilirsiniz. Prototipi tekme dayanağı ile yukarı kaldırın ve giriş için kablosuz bir klavye kullanırken 13,3 inçlik ekrandan yararlanabilirsiniz.