Julian Assange şartlı ihlali nedeniyle 50 hafta hapis cezasına çarptırıldı

Julian Assange şartlı ihlali nedeniyle 50 hafta hapis cezasına çarptırıldı

sisteam 4 ay önce

        Eski gazeteci ve lider aktivist web sitesi WikiLeaks , Julian Assange , uğradığı cinsel suçların suçlamaları korumak için Londra'da Ekvador elçiliğine kaçarken, onun kefalet şartlarını ihlal hapse 50 hafta hapis cezasına çarptırıldı zamanda 2012 yılında meydana gelen bu dava, ABD hükümeti gizlilik belgelerine ilişkin casusluk belgelerini sızdırmakla meşhur olan WikiLeaks'e katılmasından dolayı uluslararası komplo suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Assange'ye verilen tek cümle olmamalı ve Ordu, Irak ve Afganistan arasındaki çatışmalarda suiistimal etti.

        Washington Post’a göre, dün akşam 31 Nisan’da Assange Londra’daki Southwort Crown Court’ta bu suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Duruşmada avukatı Mark Summers, kaçışının müvekkilinin ABD’ye iade edildiğinden ve ABD’nin Küba toprağı olarak bilinen en yüksek güvenlikli hapishane yapısı olan Guantánamo Körfezi’ne hapsedilmesi nedeniyle olduğunu iddia etti. teröristler için bir tutuklama noktası olun.

        ABD'nin hapishane yapısını tutukluların sık sık işkence görmesini teşvik etmek ve süresiz hapsedilmek üzere bırakmakla suçlayan Uluslararası Af Örgütü'ne göre Guantanamo Körfezi hapishanesine genellikle insan hakları ihlali denir. ABD bu iddialara hiçbir zaman cevap vermedi ve bazı cumhurbaşkanlığı kampanyaları hapishaneyi kapatmaya söz vererek oyları almak için bu damgalamayı kullanıyor. Ancak bu güne kadar kimse yok.

        “Assange, ABD tarafından terfi edilen“ kaçırma ”konusunda endişeliydi,” diye devam etti Summers, mahkemeye, müvekkilinin "korkularının haklı olup olmadığına bakılmaksızın" zorla teslim olma korkusu tarafından tahakkuk ettiğini söyledi.

        Julian Assange tarafından kendi elinde yazılmış bir mektup mahkeme üyelerine yüksek sesle okundu. Buradaki aktivist, Ekvador büyükelçiliğine sığınacak yer arama arayışı için "derinden özür diledi": "Kendimi korkunç koşullara karşı mücadele ederken buldum. O zamanlar en iyi ve tek çözüm olduğunu düşündüğüm şeyi yaptım "dedi.

        Julian Assange 11 Nisan'da tutuklandı ve misillemeyle WikiLeaks , bugüne kadar veritabanındaki tüm belgeleri internette yayınladı .

        Seks suçları suçlamaları, yıllar önce İsviçre'ye yapılan bir Assange seyahatini ifade ediyor. Dosyaya göre, programdaki iki kız, her ikisi de prezervatif olmadan seks yapmış olacak olan eski gazeteci aleyhine tecavüz suçunu resmileştirdi: İsviçre'de, prezervatifsiz cinsel ilişkide yer alan herhangi bir tarafın rızası karşısında tecavüz olarak kabul edilir. Savcılık 2017 yılında ülke tarafından durduruldu, ancak Assange'ın bu yıl nisan ayında tutuklanmasından sonra soruşturmayı yeniden açmayı düşünüyorlar.

        Aktivistin ana korkusu buydu: İsviçre 1942'de ölüm cezasının uygulanmasını ortadan kaldırmasına rağmen (son yürütmesi II. Dünya Savaşı sırasında yapıldı), İskandinav ülkesinin ABD’yle idam cezası yasal sonuçlara bağlı olarak hala geçerlidir ve tecavüz durumunda uygulanabilir. WikiLeaks ile olan ilişkisi ve resmi ABD belgelerinin dökülmesi nedeniyle Assange, her iki suçlamanın da ölümünü ülkede yaptırdığı için gerekçe olarak kullanabileceğinden korkuyordu.

        Julian Assange, yedi yıl boyunca Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde yaşadı, burada hemen yakalanma riskiyle karşı karşıya bırakılması yasak olmasına rağmen, arada sırada ziyaret edildi. Savunması, Ekvador hükümetinin değişimini sona erdirdi: Assange'a sempati duyan eski cumhurbaşkanı Rafael Correa, eylemcinin elçilikten çıkarılmasını emreden Lenin Moreno'nun üstlendiği görevden ayrıldı.

        ABD hükümeti, tutuklanmasından kısa bir süre sonra, eski ABD Ordusu askeri asker Chelsea Manning ile gizli askeri belgelerin sızdırmasında yer aldığını iddia ederek, uluslararası komplo ve terör için Assange'ı suçladığını söyledi.

        Assange'nin savunma takımı ABD'ye iadesiyle mücadele edeceğini söyledi.