Instagram'dan Yeni Özellik Geliyor

Instagram'dan Yeni Özellik Geliyor

Seditor 1 ay önce

Günümüzde sosyal medya platformları sıklıkla tercih ediliyor. Bu popüler uygulamalardan olan ınstagram küçük büyük herkesin dikkatini çekiyor. Fotoğraf, resim ve video paylaşım imkanı sunan Instagram platformu yepyeni bir özellikle geliyor. Bu özellik sayesinde Instagramda, çalınan hesap bilgilerinin tekrar kurtarılabilmesi sağlanıyor.

6 Haneli Kurtarma Kodu

Instagram, hesabı çalınan üyeleri için, üyelere altı haneli bir kod gönderen oldukça yeni bir güvenlik sistemi üzerinde test ve analizlere devam ediyor. Bu özelliğin faaliyete geçmesiyle beraber bilgisayar hacker ve korsanları hesap ve iletişim verilerini değiştirseler de, ınstagram hesabının sahibi, daha önce sisteme tanımlamış olduğu iletişim tercihlerinden herhangi birisini tercih ederek altı haneli bir kod desteğiyle ele geçirilen hesaplarını yeniden kullanabilecekler. Sosyal medyayı severek takip eden kullanıcılarının en çok şikayet ettikleri sorunlarından en önemlisi, hesaplarının güvenli olmasıdır. Hiçbir kullanıcı kendilerine ait olan hesap bilgilerinin çalınmasını ve bu hesabını kaybetmeyi istemez. Ancak son günlerde başta Instagram olmak üzere, bir çok sosyal medya platformu üzerinde kullanıcıların hesapları siber saldırılara maruz kalıyor. Kullanıcıların e-posta adreslerine ulaşmayı başaran adeta bir casus gibi işlem yapan bilgisayar korsanları, istedikleri sosyal medya platformlarının bilgilerinde değişiklikler yaparak hesabın gerçek sahibinin ilgili hesapla olan tüm bağlantılarını ve bilgilerini silebiliyorlar. Bu noktada ise hesap sahibi kesinlikle bir işlem yapamıyor. Bu durum karşısında ınstagram yöneticileri harekete geçerek çalışmalara başlamış durumda. Instagram, çalınan bu hesaplar için yeni bir güvenlik seçeneğini geliştirmeye başladı.

Hesap bilgileri ele geçirilen Instagram kullanıcıları bu konuyla ilgili olarak şu an için e-mail adreslerine koruyucu bir kurtarma e-postası alabiliyorlar veya konuyu Instagram yetkililerine ileterek gerekli çalışmaların yapılmasını talep edebiliyorlar.

Instagram'ın yeni geliştirdiği bu özellik, altı haneli güvenlik kodunun kullanıcıya bildirilmesiyle aktifleşiyor.