İnsan Bedeninde Hareket Eden Minik Robot

İnsan Bedeninde Hareket Eden Minik Robot

Seditor 2 ay önce

Teknolojisinin tıp alanındaki olumlu etkilerine bir yenisi daha eklendi. Hoong Kong Şehir Üniversitesi'de görev yapan bilim insanları, istenen bölgeye doğrudan ilaç bırakabilen milimetrik boyutlarda bir robot geliştirdiler. Özellikle kanser gibi hastalıkların tedavisinde kullanılacak olan robot, tıp dünyasında heyecan yarattı. İnsan vücudu içinde hareket edebilen bu robotun isimi ise; Uçan Balina

Uçan Balina Tıp İçin Umut Oldu

Teknolojisinin gelişmesi ile tıp biliminin gelişmesi paralel olarak ilerlemektedir. Sağlık alanında yaşanan gelişmeler sayesinde, insan ömrü belirgin ölçüde artış göstermiştir. Hong Kong Şehir Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından geliştirilen ve adına 'Uçan Balina' denilen milimetrik robot, tıp alanında heyecan yaratan en son buluş. Uçan Balina, insan vücudu içinde hareket ediyor. İlaç taşıma özelliği olan Uçan Balina, ilacı tam olarak istenen bölgeye bırakıyor. Bu buluş sayesinde kanser gibi hastalıkların tedavisinde başarı yüzdesinin artması bekleniyor.

Uçan Balina'nın açılıp kapanma özelliğine sahip kanatları ve kuyruğu var. Kanat hareketleri ve kuyruk özelliği sebebiyle Uçan Balina insan vücudunda rahatlıkla hareket edebiliyor. Uçan Balina; 3 boyutlu yazıcılarda imal edildi. Kuyruğu, kalp kası hücreleri ile kaplandı. Kanatlarında ise ışık hassasiyeti olan bir hidrojel kullanıldı.

Kanserli hücrelerin olduğu bölge, kızıl ötesi ışıkla aydınlatılıyor. Uçan Balina buraya geldikten sonra, ışığa duyarlı olan hidrojel sayesinde kanatlarını büküyor. Kuyruk kısmı, kanatların bükülmesi ile ortaya çıkan güce karşı koyamıyor. Bu Uçan Balina'nın bir süre hareketsiz kalmasını sağlıyor. Hareketsiz kalması ise, istenen bölgeye ilacı bırakması için hedeflenen bir durum. Proje üzerinde çalışan bilim insanları, robotun çalışma prensibi için, el freni aktif bir aracın gazına yüklenmek gibi, şeklinde açıklıyor. Testlerde olumlu puan alan robotun, hareket kabiliyetinin arttırılması için çalışılıyor.