Huawei Yasağı Google'a Kan Kaybettirdi

Huawei Yasağı Google'a Kan Kaybettirdi

Seditor 3 hafta önce

Dünyada mobil teknolojinin gelişmesi ve insanların bu teknolojiye olan ilgilerinin artması ile birlikte birden fazla marka mobil cihaz üretmeye başlamıştır. Son yılların ne popüler markalarından olan Huawei markası Amerika tarafından ticari engellemeler maruz kaldı. Yaptırım olarak Google servisleri ve Android işletim sistemi Huawei marka cep telefonları için güncellemelerini kapattı ve bu servislerden faydalanmayı durdurdu. Yapılan bu uygulamalar hem Google hem de Huawei firmasına büyük maddi kayıplara yol açtı.

Dünyada en fazla cep telefonu satan bir marka olan Huawei uygulanan bu ticari kısıtlamalar karşısında kendi cihazları için uyumlu işletim sistemi geliştirmeye başlamıştır. Yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, geliştirecekleri yeni sistemler ile cep telefonlarının hem Android hem de IOS işletim sistemlerini destekleyecek özellikte olacağını belirtiliyor. Huawei marka cep telefonlarında Android sisteminin kullanılmaması en çok Google şirketini etkilemektedir. Çünkü kullanıcıları google’nin uygulaması olan play store servisinden çeşitli uygulamalar indirerek milyonlarca dolar kazanmasını sağlıyorlardı.

Huawei Yasağı Kimlere Kaybettirdi?

Huawei firmasına uygulanan lisans iptal işlemi sadece firmaya değil, en çok Google şirketine para kaybettirmiştir. Google Huawei erişim lisansını durdurarak 500 milyon dolara yakın gelir kaybı yaşadığı biliniyor. Yasaklamalar belirli süre huawei şirketinde de gelir kaybına neden olsa da, firmanın yeniden güçlenerek sektöre dönmesi ve kendi sistemlerini geliştirmesi an meselesidir. Bu gelişmeler firmayı diğer şirketlerin servislerine bağlı bırakmayacak, kendi servislerini kullanarak daha da güçlü olmasını sağlayacaktır. Huawei telefonlarının büyük bir oranı Çin’de kullanıldığı için sahip olanlar Google servisleri olmasa da Android servislerini rahatlıkla kullanabiliyorlar. Huawei’nin yeni işletim sistemi geliştirmesi, android uygulamasını da kısa sürede olumsuz etkileyecektir. Huawei şirketini engellemeye çalışırken mobil alanda birçok firma bu durumdan olumsuz etkilenecektir.