Düşük Maliyetli Ve Yüksek Teknolojili Roket Geliştiriliyor

Düşük Maliyetli Ve Yüksek Teknolojili Roket Geliştiriliyor

Seditor 4 ay önce

Uzayı daha düşük masraflarla keşfetmek isteyen bir japon girişimci, Blue Origin ve SpaceX ile kapışacak bir roketi uzaya fırlattı. Bu başarılı fırlatma ile uzaya atılım gerçekleştirebilecek bir şirketin doğacağı görülüyor. Japonya'da bir girişimcinin başlattığı bu önemli atılım, uzay keşfinin en düşük maliyetle gerçekleştirilmesini sağlayabilir.

Bu ayın başlarında gerçekleştirilen ve bir japon girişimcinin en düşük masrafla uzaya roket fırlatması, tüm Dünya'nın dilinde. Başarılı bir işe imza atan girişimci, SpaceX ve Blue Origin ile yarışmak istediğini belirtti. Uzaya fırlattığı düşük maliyetli füzesi ile gündemde geniş yer kaplayan Takafumi Horie, Interstellar Technologies şirketinin kurucusudur. Başarılı girişimci, Tokyo'da gerçekleştirdiği bir basın toplantısında roketlerle ilgili tüm planlarını kamuoyuna duyurdu.

Düşük Maliyetle Daha Çok İnsan Ve Mal Taşımayı Hedefliyor

Mayıs ayının 15'inde düzenlenen basın toplantısında Horie, uzay programlarını kendisinin finanse ettiğini ve sadece gelişmiş teknolojiyi kullanarak en iyi roketi geliştirmeye odaklandığını belirtti. Uzay çalışmalarının çok mastaflı olduğuna değinen Horie, minimum teknoloji giderlerine odaklandığını ifade etti. Amaçlarının en düşük maliyetle en çok mal ve insanı uzaya taşımak olduğunu basın mensupları aracılığıyla duyurdu.

Horie açıklamalarına, çalışmaları devam eden ve maliyeti düşük olan MOMO-F3 roketinin uzay çalışmaları yürüten diğer şirketlere rakip olduğunu da ekledi. İçinde bulunduğumuz ayın 4'ünde fırlatılan MOMO-F3'ün yaklaşık olarak 113,4 km yüksekliğe çıkıp daha sonra da Pasifik Okyanusu'na iniş yaptığı bildirdi.

Diğer Büyük Şirketlere Rakip

Şirketin CEO'su Takahiro Inagawa, başarılı bir atılım gerçekleştiren MOMO-F3'ün Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı tarafından fırlatıldığını belirtti. Inagawa, fırlatılan diğer roketlerin %10'u gibi bir maliyete sahip olan MOMO-F3'ün, uzay çalışmalarında önemli bir yere sahip olan SpaceX gibi şirketlere de büyük bir rakip olacağı belirtildi. Önümüzdeki yıllar içerisinde, yörüngede fırlatılacak Elon Musk'ın SpaceX'i, Rocjet Labi ve Origin kadar gelişmiş teknolojiler içereceği de not edildi.