Discord 250 milyon kayıtlı kullanıcıyı aştı

Discord 250 milyon kayıtlı kullanıcıyı aştı

sisteam 2 ay önce

    Discord kolayca orada en iyi bilinen oyuncu odaklı iletişim platformlarından biridir. Dört yıl önce piyasaya sürülmeden önce (ve bir süre sonra), TeamSpeak , Mumble ve Ventrilo gibi sesli ve yazılı sohbet müşterileri üstün geldi.

    Oyuncular, bu platformları World of Warcraft lonları ile baskınlar düzenlemek, ısıtmalı, Counter-Strike veya Team Fortress 2'nin rekabetçi maçları için takım oluşturmak ya da sadece hayatlarını takılmak ve tartışmak için kullandılar. Yine de Discord, çekiş kazandığından beri, neredeyse tüm bu platformlar yol kenarlarında düştü ve popülerliklerinde düşüş gösterdi. Ya da nedenini görmek zor değil; rakiplerine sunduğu birçok avantajı görmek için yalnızca Discord'u açmanız gerekir.

    Ücretsiz olarak bir sunucu oluşturma, GIF'leri ve tam videoları paylaşma, kullanıcı rollerini ve izinlerini kolayca yönetme ve hatta Discord'un "Nitro" abonelik hizmetiyle çok çeşitli ücretsiz oyunlara erişebilme becerisi, oyuncular için de önemli bir avantajdır. ana itici güçler, daha yaygın olan "ana akım" temyizinin arkasındaki güçtür.

    Discord sözcüsü tarafından sağlanan bilgiler sayesinde, platformun başarısını daha somut bir şekilde ölçebiliriz. Hizmetin 2015 yılında kurulmasından bu yana, bireysel iddialara göre, 250 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı kazanmıştır. Başvuru için, bu, Fortnite’ın şu anda sahip olduğu aynı oyuncu sayısıdır.

    Bu büyümenin oldukça büyük bir kısmı geçen yıl meydana geldi. Sözcülere göre, Mayıs 2018'den itibaren (geçen yıl bu zaman), Discord'un kullanıcı tabanı sadece 130 milyon kayıtlı kullanıcıya oturdu.

    Daha önce sözü geçen 250 milyon kullanıcının 56 milyonu her ay Discord kullanmaktadır. Bu kişiler günde toplam 850 milyon mesaj gönderiyor, bu da popüler bir "doğrulanmış" oyun sunucusunu ziyaret eden (genellikle geliştiriciler tarafından barındırılan) kimseye sürpriz olmayacak. Doğrulanmış sunuculardan bahsetmişken, en popüler 7 resmi Discord sunucusu Fortnite, SpellBreak, PUBG Mobile, Clash Royale, Minecraft, ZombsRoyale ve Rainbow 6 Siege'e adanmıştır.

    Doğal olarak, bu büyümenin tümü Discord'un yöneticilerini iş yüküne yardımcı olmak için bazı ek çalışanlar işe almaya zorladı - şirket toplamda 165 çalışanı istihdam ederek tek bir yılda "% 50'nin üzerinde" büyüdü.

    Geleceğin Discord için ne sakladığını söylemek imkansız (bir sektörün kralı bile bir gün düşebilir), ancak siciline bakıldığında, hizmetin yıllar boyu büyümeye ve gelişmeye devam edeceğini söylemek muhtemelen güvenlidir.