Adobe'den Uyarı Geldi

Adobe'den Uyarı Geldi

Seditor 2 ay önce

Creative Cloud eski sürümlerin güncellenmesi gerektiğine değinen Adobe, bu güncellemelerin gerekliliğini üçüncü parti uygulamaların oluşturacağı riski en aza indirmek amaçlı bir tedbir olduğunu belirtti. Creative Cloud kullanıcılarına mail yolu ile ulaştırılan adobeden gelen bu uyarı pek çok kullanıcı tarafından dikkate alındı.

Şikayette Bulunuldu

2018 yılının mart ayında kullanıcılarından birinin twetter üzerinden şikayette bulunduğu Creative Cloud abonelerinin iptal edildiği yönünde devam eden süreçte Dolby şirketi adobe'yi lisans haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile mahkemeye vermişti. İhlal gerekçesi de bu teknolojiyi kullandığını düzenli olarak raporlama ve telif ödemesinin yapılmaması.

Mahkeme verilerinde yer alan suçlamaya göre telif hakkı ödemeden kendi teknolojilerini haksız yere kullandığı için Dolby şirketi Adobe ye dava açmıştı.

Mail Üzerinden Abonelerine İletildi

Adobe 2018 yılı mart ayında açılan davanın halen devam ettiğini ve bu konuda üçüncü parti ihlalleri konusunda olumlu ya da olumsuz yorum yapmadı ancak eski sürüm güncellemelerini üyelerine mail yolu ile bilgilendirme yoluna gittiklerini, güncellemelerin nasıl yapılacağını ve artık Creative Cloud lisanslı olmadıklarını bu mail üzerinden abonelerine iletti. Abonelerin merak ettiği ve Adobe şirketine belirttikleri şikayetler üzerine yapılan açıklama üzerine Adobe yetkilileri Creative Cloud abonelerinin son iki sürümünü indirerek güncelleyebileceklerini açıkladı.

Creative Cloud güncellemelerini indirmek için Adobe'den gelen mailleri abonelerin takip etmeleri ve yapılan açıklamalar doğrultusunda son sürümleri indirmeleri mümkün olacaktır. Mağdur olan aboneler bir an önce bu davanın sonuçlanmasını ve Creative Cloud uygulamasını cihazlarında kullanmak istediklerini Adobe şirketine iletmeye devam etmektedir. Görüldüğü üzere iki şirket arasında yaşanan uyuşmazlığın aboneleri olumsuz etkilediği ve şirketlerin bu uyuşmazlıkları bir an çözerek abonelerine hizmeti en iyi şekilde vermeleri gerekir. Şirketler arası anlaşmazlıklarda da mahkemeler aboneleri daha fazla mağdur etmemek için kısa zamanda karar vermelidir.